Loading...

بلاگ ال سی کالا

آخرین پست ها
دوشنبه 25 تیر 1403
يكشنبه 24 تیر 1403
شنبه 23 تیر 1403
شنبه 23 تیر 1403
شنبه 23 تیر 1403
شنبه 23 تیر 1403
جمعه 22 تیر 1403
جمعه 22 تیر 1403
جمعه 22 تیر 1403
جمعه 22 تیر 1403
پنجشنبه 21 تیر 1403
پنجشنبه 21 تیر 1403
پنجشنبه 21 تیر 1403
چهارشنبه 20 تیر 1403
دسته بندی
آرشیو
پنجشنبه 04 دی 1399 ال سی کالا 883 0
با انواع نُت های عطر آشنا شوید

با انواع نُت های عطر آشنا شوید

عطرهای اصل سه طیف بویایی مختلف دارند که به نام نُت آغازین، میانی و پایانی شناخته می شوند و هر کدام از ترکیببات مختلف ساخته و در زمان های مختلف پدیدار می شوند

آنچه در این مطلب خواهید خواند

حتماً زمان بوییدن عطر متوجه تغییرات در طیف بویایی عطر شده اید. مثلاً زمانی پیش آمده که عطری را استفاده کرده اید و بویی تند و تیز احساس کرده باشید که خیلی سریع شامه تان را پر می کند. بعد رفته رفته بوی عطر ملایم تر شده باشد و به یکباره کلاً تغییر کند.

باید بدانید که همه عطرها از سه طیف بویایی مختلف هستند و این سه طیف در صنعت عطرسازی به نام «نُت» یا Note شناخته می شود. نُت ها به سه دسته مختلف تقسیم می شوند. این نُت های رایحه هایی هستند که در زمان های مختلف پدیدار می شوند.

انواع نُت های عطر

این نُت ها به ترتیب زیر می باشند:

  1. نُت آغازین
  2. نُت میانی
  3. نُت پایانی

در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم:

نُت آغازین یا Top Note

رایحه ای که پس از چند لحظه از اسپری عطر استشمام می شود. احساسی که از بوی عطر یا ادکلن در همان لحظه اولیه به شخص القا می شود بسیار مهم می باشد. به همین دلیل است که عطرسازان در نُت اولیه عطر از رایحه های تند و تازه استفاده می کنند تا بهترین تاثیر را روی مشتری عطر بگذارند. رایحه های موجود در نُت اولیه همانقدر که شدید است، بسیار هم فرار می باشد و به سرعت تبخیر می شود و از بین می رود و جای خود را به نُت میانی می دهد. این رایحه ها معمولا  از ۵ تا ۳۰ دقیقه ماندگاری دارند.

نُت میانی یا ثانویه یا Heart Note

روایح این نُت پس از ناپدید شدن نُت اولیه پدیدار می شوند. رایحه های نُت میانی تند نیستند و به نوعی برای ملایم کردن روایح نُت اولیه استفاده می شوند. برای آشکار شدن بوی نُت میانی چیزی حدود 10 تا 30 دقیقه زمان نیاز است. رایحه های به کار رفته در نُت میانی تعیین کننده هستند که عطر در کدام گروه بویایی طبقه بندی شود.

اشاره ای کوتاه به انواع گروه بویایی عطر:

  • عطرهای آروماتیک (Fougère)
  • عطرهای گلی (Floral)
  • عطرهای شرقی (Oriental)
  • عطرهای  مدیترانه ای (Chypre)
  • عطرهای با روایح آبی (Marin)
  • عطرهای مرکبات (Citrus)

نُت پایانی یا Base Note

آخرین لایه عطر که بعد از نُت میانی آشکار می شود. نُت پایه بدنه اصلی عطر را تشکیل می دهد و آشکار و ماندگار می شود. رایحه هایی که در این لایه قرار می گیرند معمولا از ترکیباتی با ملکول های سنگین تشکیل شده اند. بوی این رایحه ها دوام بیشتری دارد و به اندازه ی تثبیت کننده ها مهم هستند. سرعت تبخیر آن بیان تعیین کننده ماندگاری عطر است. نوت های پایانی معمولا حاوی رایحه های گلسنگ، مشک، نعناع هندی، چوب ها و وانیل هستند.

یک مثال کاربردی:

لالیک انکر نویر یا لالیک مشکی را مثال می زنیم. یک عطر چوبی معطر که مانند سایر عطرهای اصل از سه طبقه نُت اولیه، میانی و پایه تشکیل شده است. در نُت اولیه عطر از اسانس سرو استفاده شده است و در نُت میانی از خس خس و در نهایت طیف بویایی عطر به نُت پایه که شامل مُشک و چوب کشمیر است می رسد و ماندگار می شود. این عطر با وجود اینکه ترکیبات متعددی دارد اما جزء گروه بویایی چوبی معطر طبقه بندی می شود.

همه عطرها از سه طیف بویایی مختلف هستند و این سه طیف در صنعت عطرسازی به نام «نُت» یا Note شناخته می شود.

نُت آغازین، نُت میانی یا ثانویه، نُت پایانی یا پایه

درست در همان لحظه ای که عطر اسپری می شود ترکیبات موجود در نُت آغازین نمایش داده می شوند.

آشکار شدن بوی نُت میانی حدود 10 تا 30 دقیقه زمان می برد.

نُت پایه عطر آشکار و سپس ماندگار می شود.

عطر و ادکلن

ال سی کالا

 

مرجع تخصصی عطر و ادکلن در ایران

قیمت و خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال از برندهای معتبر دنیا بهترین راه برای خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال خرید از فروشگاه معتبر است

اشتراک در خبرنامه