Loading...

بلاگ ال سی کالا

آخرین پست ها
جمعه 04 خرداد 1403
پنجشنبه 03 خرداد 1403
پنجشنبه 03 خرداد 1403
پنجشنبه 03 خرداد 1403
چهارشنبه 02 خرداد 1403
چهارشنبه 02 خرداد 1403
چهارشنبه 02 خرداد 1403
چهارشنبه 02 خرداد 1403
سه شنبه 01 خرداد 1403
سه شنبه 01 خرداد 1403
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
يكشنبه 30 اردیبهشت 1403
يكشنبه 30 اردیبهشت 1403
جمعه 28 اردیبهشت 1403
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1403
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1403
دسته بندی
آرشیو
شنبه 10 مهر 1400 ال سی کالا 738 0
انواع عطر، پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و اوفرش چیست؟

انواع عطر، پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و اوفرش چیست؟

زمانی که هنوز تولید عطر و ادکلن به صورت مصنوعی رایج نشده بود و عطر به این شکل امروزی راه به بازار باز نکرده بود، عطرسازان کهن، برای ساخت عطر، از انواع مواد طبیعی استفاده می کردند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تاریخچه تولید عطر از گذشته تا امروز

زمانی که هنوز تولید عطر و ادکلن به صورت مصنوعی رایج نشده بود و عطر به این شکل امروزی راه به بازار باز نکرده بود، عطرسازان کهن، برای ساخت عطر، از انواع مواد طبیعی که به سادگی در طبیعت یافت می شد، استفاده می کردند.

این مواد طبیعی، معمولا یا منشا گیاهی داشت یا حیوانی! موادی مثل عصاره طبیعی گلها و گیاهان و ادویه های طبیعی و معطر که به آسانی در دسترس بود. از این منابع گیاهی یک ماده روغنی بسیار خوشبو و باکیفیت تهیه می کردند و با این ماده روغنی، باکیفیت ترین عطری که میتوان داشت را تولید می کردند. امروز با صنعتی شدن تولید عطر در جهان عطرها دیگر اینقدر مرغوب و با کیفیت نیستند. کارخانجات تولید عطر و ادکلن، برای ساخت عطر مواد تشکیل دهنده آن را در یک پایه از الکل تصفیه شده که به پایش و پخش بوی عطر کمک کننده است قرار داده و آن را رقیق می کنند.

امروز در فرمول ساخت عطر، استفاده از آن ماده روغنی که در مورد آن صحبت کردیم، به طور کلی، به حداقل ممکن رسیده است. عطرسازان، عطرها را بسته به میزان استفاده از ماده روغنی در غلظت های متفاوتی دسته بندی کرده اند. طبیعتاً ماده روغنی که اساس و پایه عطر است، ماده ای ناب و بسیار گران قیمت است و هر چه در فرآیند تولید عطر، بیشتر از آن استفاده شده باشد، عطر گران تر و با کیفیت است.

در ادامه این مقاله قصد معرفی انواع عطر از نظر غلظت را داریم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع عطر از نظر غلظت ماده روغنی

عطرهای که امروز در کاخانجات تولید عطر و ادکلن ساخته می شوند، همگی حاصل ترکیب ماده روغنی، الکل و آب هستند. هر چه میزان غلظت عطر (میزان حضور ماده روغنی در ترکیب عطر) بیشتر باشد عطر با کیفیت تر و ماندگارتر است و البته که قیمت بیشتری هم دارد. عطرها به 5 دسته پرفیوم یا پارفوم، ادوپرفیوم یا ادو پارفوم، ادو تویلت، ادکلن یا ادو کلن و او فرش تقسیم می شوند. اگر در زمان خرید عطر ، به پایین شیشه عطر دقت کنید میزان غلظت عطر به وضوح مشخص شده است.

پرفیوم

اولین نوع عطر "پرفیوم" است. پرفیوم یا پارفوم -  Parfumدارای بالاترین غلظت عطر است. عصاره روغنی که در پرفیوم وجود داری حدوداً بین 15 تا 40 درصد کل عطر را تشکیل می‌دهد. عطرهای نوع پرفیوم – پارفوم دارای بیشترین غلظت هستند. این نوع عطر، ماندگاری طولانی دارند و البته که نسبت به بقیه انواع عطر، بسیار گران تر هستند.

ادو پرفیوم

دومین نوع عطر ادو پرفیوم  (eau de parfum)  یا  EDP  است. ادو پرفیوم از نظر غلظت و کیفیت در رتبه دوم قرار دارد. عصاره روغنی ادو پرفیوم  حدوداً بین 5 تا 15 درصد کل عطر را تشکیل می‌دهد. ماندگاری ادو پرفیوم ها حدوداً بین 2 تا 3 ساعت است. درصد بالاتر الکل و آب در ادوپرفیوم نسبت به نوع اول، باعث ماندگاری کمتر آن نسبت به پرفیوم است.

ادو تویلت

سومین نوع عطرها، ادو تویلت ها (Eau de toilette) یا EDT هستند. عطرهایی با غلظت حدودا بین 4 تا 15 درصد که بین 1 تا 3 ساعت ماندگاری دارند. انواع عطرهای ادو تویلت نسبت به عطرهای ادو پارفوم ارزان‌تر هستند. ادو تویلت ها محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین و رایج ترین نوع عطر در سراسر جهان هستند. ادو تویلت ها عطرهای با کیفیت و قیمت مناسب هستند و اغلب برای استفاده روزانه توصیه می شوند.

ادکلن

نوع چهارم، ادکلن ها (Eau de cologne)  یا  EDCهستند. ادکلن نوع عطر مورد علاقه آقایان است. اما برخلاف تصور عموم، تنها مختص آقایان نیست و در بانوان هم مورد مصرف دارد. اما به طور کلی مصرف ادکلن ها در میان آقایان نسبت به بانوان رایج تر است. درصد زیادی از ادکلن ها از الکل تشکیل شده است. میزان مایع روغنی در این نوع عطر حدوداً 2 تا 4 درصد است و فقط 2 ساعت ماندگاری دارد.

اوفرش

آخرین نوع عطر که نسبت به 4 نوع قبلی بسیار کم کیفیت تر و ارزان تر هستند، او فرش ها هستند. نوع اوفرش، حدود 1 تا 3 درصد غلظت مایع روغنی دارد. بیشتر حجم اوفرش ها از آب تشکیل شده است. به طوری که از اوفرش به عنوان آب معطر هم یاد می شود. استفاده از اوفرش ها اغلب برای ایجاد احساس تازگی و طراوت کاربرد دارد.

برای خرید انواع رایج عطر و ادکلن از معتبرترین فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن در ایران از طریق لینک زیر به فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن عطرافشان مراجعه کنید.

فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن

 

پرفیوم – پارفوم، ادو پرفیوم، ادو تویلت، ادکلن، اوفرش  5 نوع رایج عطر از نظر میزان غلظت عطر مایه هستند.

پرفیوم با دارا بودن بالاترین میزان غلظت عطر با کیفیت تر و در نتیجه گران تر و ماندگار تر است.

ادکلن ها نوع عطر محبوب آقایان است.

او فرش ها بالاترین میزان آب را دارند و از آنها با عنوان آب معطر یاد می شود.

عطر و ادکلن

ال سی کالا

 

مرجع تخصصی عطر و ادکلن در ایران

قیمت و خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال از برندهای معتبر دنیا بهترین راه برای خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال خرید از فروشگاه معتبر است

اشتراک در خبرنامه