Loading...

بلاگ ال سی کالا

آخرین پست ها
سه شنبه 28 فروردین 1403
سه شنبه 28 فروردین 1403
دوشنبه 27 فروردین 1403
يكشنبه 26 فروردین 1403
شنبه 25 فروردین 1403
شنبه 25 فروردین 1403
شنبه 25 فروردین 1403
شنبه 25 فروردین 1403
جمعه 24 فروردین 1403
جمعه 24 فروردین 1403
جمعه 24 فروردین 1403
پنجشنبه 23 فروردین 1403
چهارشنبه 22 فروردین 1403
سه شنبه 21 فروردین 1403
دوشنبه 20 فروردین 1403
شنبه 18 فروردین 1403
شنبه 18 فروردین 1403
شنبه 18 فروردین 1403
دسته بندی
آرشیو
سه شنبه 21 بهمن 1399 ال سی کالا 899 0
با معروف ترین اصطلاحات عطر و ادکلن آشنا شوید؟

با معروف ترین اصطلاحات عطر و ادکلن آشنا شوید؟

عطر ها اصطلاحات متنوعی دارند که اغلب با آن نام یا خصوصیات شناخته می شوند. این خصوصیات می تواند نوع عطر، رایحه عطر، گروه بویایی یا حتی اصطلاحات عامیانه باشد

آنچه در این مطلب خواهید خواند

عطرها هم انواع و اقسام متفاوت و خصوصیات مختلفی دارند که با نام های مختلفی شناخته می شوند. برخی اصطلاحات مانند: عطر، ادکلن، گرم، شیرین و ... هستند که بسیار رایجند و بعید است کسی تابحال آن ها را نشنیده باشد. در این مطلب با انواع اصلاحات رایج عطر آشنا خواهید شد.

اصطلاحات انوع عطر

عطرها علاوه بر نوع زنانه و مردانه در انواع دیگری هم دسته بندی و نام گذاری می شوند که به شرح زیر هستند.

 1- پارفوم

پرفیوم یا پارفیوم، باکیفیت ترین، خالص ترین و البته گران ترین نوع عطر است. دلیل کیفیت و قیمت گران این نوع عطر به میزان غظلت عطر مایه درون عطر است.

عطرمایه: عطرها از ترکیب عطر مایه (عصاره طبیعی عطر که از مواد طبیعی گرفته شده است) آب و الکل ساخته شده اند. هر چه میزان عطر مایه درون عطر بیشتر و الکل و آب کمتر باشد، عطر با کیفیت تر و گران تر است و البته که ماندگاری طولانی تری دارد.

2- ادو پارفوم

ادوپرفیوم ها از نظر کیفیت، قیمت و ماندگاری در ردیف دوم قرار می گیرند. نوع محبوبی از عطرها هستند و به نسبت کیفیت از قیمت مناسبی برخوردارند.

3- ادوتویلت

ادوتویلت ها نوع سوم عطر هستند. ادوتویلت ها کیفیت، قیمت و ماندگاری متوسطی دارند و نسبت به دو نوع اول معمولی تر هستند.

4- ادو کلن

اکثر مایع تشکیل دهنده ادکلن ها از الکل تشکیل شده، بعد از آن آب و در نهایت حجم کمی مایع روغنی عطر. ادکلن ها برخلاف تصور عموم فقط مختص آقایان نیست و بسیاری از خانم ها هم از اُدکلن ها استفاده می کنند.

5-   او فرش

اوفرش ها بی کیفیت ترین نوع عطر هستند و دلیل آب میزان زیاد آب و بعد مقداری الکل و مقداری بسیار کمی عطر مایه درون آن است. میزان عصاره عطر در اوفرش به قدری کم است که از آن به عنوان «آب معطر» هم نام می برند.

مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

 

 

انواع طبع عطر

میدانیم که عطرها از عناصر طبیعی موجود در زمین ساخته می شوند. از گُلها، گیاهان، میوه ها و ... که مانند همین عناصر سازنده طبع دارند. اگر اسانس های موجود در رایحه عطر، طبع گرم داشته باشد، عطر گرم می شود و اگر طبع سرد داشته باشند، طبع عطر سرد می شود.

استفاده از عطرهای با طبع مختلف زمان و شرایط خاص خودش دارد و هر عطری در هر شرایطی قابل استفاده نیست.

عطر گرم

بوی عطرهای گرم برای فصل های سرد بسیار مطلوب و خوشایند است و حس گرما منتقل می کند و سرما را دور می کند.

عطر سرد یا خنک

برعکس عطر گرم عطرهای گرم برای روزهای تابستانی و گرم مناسبند و حس گرما را دور و خنکی مطلوبی ایجاد می کنند.

 عطر معتدل

عطرهای معتدل رایحه ای بسیار ملایم و چهارفصل دارند.

مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

 

نُت های عطر

عطرهای اصل سه لایه هستند و به ترتیب با عناوین «نُت آغازین» «نُت میانی» و «نُت پایانی» نامگذاری می شوند. اسانس های این نُتها به ترتیب و به مرور زمان ظاهر می شوند که هر کدام را یکی یکی توضیح می دهیم.

نُت آغازین یا اولیه

رایحه های ثبت شده در نُت اولیه، اولین بویی است که از عطر احساس می کنید. بویی کمی تند و البته فرار که بعد از گذشتن دقایقی محو و با رایحه های نُت میانی جایگزین می شود.

نُت میانی

نُت میانی عطر بعد از نُت اولیه بروز می کند. رایحه آن ماندگار تر و متفاوت از لایه اولیه است و در برخی حالات تا 1 ساعت هم ماندگاری دارد.

نُت پایانی

اصلی ترین رایحه عطر، در این لایه وجود دارد. بوی بسیار متفاوت و جذاب و ماندگار که در برخی عطرها حتی تا 24 ساعت هم ماندگاری دارد.

مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

 

گروه بویایی عطر

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، عطرها رایحه های متفاوتی دارند که در سه لایه طبقه بندی می شوند و در زمان نسبتاً مشخصی بروز می کنند. عطرها با توجه به ترکیبات سازنده ای که دارند، در یک گروه بویایی، طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال، عطرهای گُلی بیشتر ترکیبات گُلی هم دارند و عطرهای مرکباتی در ترکیباتشان چند مرکبات قوی دارند که نسبت به بقیه ترکیبات غالب است.

تفاوت اصلی رایحه ها در مورد عطرها حسی هستند که منتقل می کنند، به عنوان مثال، عطرهای خوراکی مثل وانیل، احساس چشیدن مزه شیرین را منتقل می کنند یا عطرهای چوبی احساس بوی چوب جنگل و عطرهای دودی احساس بوی ناشی از سوختگی چوب را منتقل می کنند.

عطرها در گروه های بویایی مختلفی دسته بندی می شوند که چند مورد از آن مشهورتر و عامیانه تر هستند که آن ها را توضیح می دهیم.

1- عطر شیرین

عطری که از بوییدن آن احساس مزه شیرین و یا خوردن یک خوراکی شیرین می کنید.

2- عطر تند

عطری که پس از بوییدن آن کاملاً احساس استشمام یک فلفل تند کنید.

3- عطر تلخ

عطری که با بوییدن آن حسی مثل خوردن بادام تلخ داشته باشید. عطرهای تلخ بوی خاصی دارند اما در نوع خود محبوب هستند.

 

عطر نیش

عطرهای نیش، عطرهای بسیار خاص و گرانقیمت هستند که از مواد کمیاب و گرانقیمت در طبیعت ساخته می شوند. لوکس بودن عطرهای نیش در جهان استفاده از آن را به شاهزادگان و ثروتمندان جهان محدود کرده است.

اگر فردی عادی تمایل به خرید عطرهای نیش داشته باشد، بایستی هزینه بسیار زیادی برای آن پرداخت کند.

عطر امضا

عطر امضا درست مثل خود امضا فقط و فقط مختص به یک نفر است. مختص به یک نفر به معنی سلیقه شخصی یک نفر است و اینکه یک شخص می تواند با انتخاب یک عطر به عنوان عطر امضا سلیقه فردی و یا ابعاد شخصیتی خود را به دیگران نشان بدهد. اما اینجا یک سوال پیش می آید و آن این است که آیا دو نفر نمی توانند یک عطر امضای مشترک داشته باشند؟ البته که می توانند. همانطور که امضای دو نفر می تواند کاملاً به هم شبیه باشد، عطر امضا هم می تواند شبیه باشد.

مطالب مرتبط دیگر را بخوانید

 

خط بو

زمانی که بوی عطر در فضای محیطی که فرد عطر اسپری کرده باشد بپیچد و طنین انداز شود. به ردی که عطر در فضا از خود به جا گذاشته است، خط بو ی عطر می گویند.

پراکندگی و پخش بو

بعد از اسپری عطر، بوی عطر تا مسافت مشخصی پخش می شود و هر کس که در آن محیط باشد می تواند به خوبی بوی عطر را حس کند.

ماندگاری عطر

ماندگاری عطر فقط و فقط به کیفیت عطر بر می گردد. هر چه میزان عطر خالص (عطر مایع روغنی) در محلول عطر بیشتر باشد، عطر باکیفیت تر است و ماندگاری بیشتری دارد.

پرفیوم یا پارفوم، ادو پارفوم، ادوتویلت، ادکلن یا ادو کلن و او فرش انواع عطر هستند.

عطرها دارای طبع سرد، گرم و معتدل هستند.

روایح عطر در نُت اولیه، نُت میانی و نُت پایانی موجود هستند.

چوبی معطر، معطر گیاهی، معطر میوه ای، رایحه های چوبی، رایحه های چرمی، شرقی چوبی، چوبی ادویه ای، رایحه های شرقی، شرقی فوژه، شرقی گلی، گلی چوبی مُشکی، گلی میوه ای، چایپر گلی، مرکباتی معطر، شرقی ادویه ای، گلی آبزی، گلی میوه ای شیرین، شرقی وانیلی، چوبی چایپر، رایحه های مرکباتی، مرکباتی شیرین، گلی آلدهیدی، معطر آبزی، معطر فوژه، رایحه های معطر، چایپر میوه ای، رایحه های چایپر، چوبی آبزی، معطر ادویه ای، گلی گیاهی، رایحه های گلی، چوبی گلی مُشکی

عطر و ادکلن

ال سی کالا

 

مرجع تخصصی عطر و ادکلن در ایران

قیمت و خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال از برندهای معتبر دنیا بهترین راه برای خرید عطر و ادکلن اصل و اورجینال خرید از فروشگاه معتبر است

اشتراک در خبرنامه